БТИ КИЕВ

Архив постов: Октябрь 2018

Команда проекту Разом проти корупції та керівництво ДАБІ спільно визначили шляхи реформування сфери будівництва та її ризик-орієнтованість

Октябрь 30, 2018

29 жовтня під час зустрічі команди проекту Разом проти корупції з керівництвом Державної архітектурно-будівельної інспекції України обговорили механізми реформування системи держархбудконтролю задля зменшення корупційних ризиків у будівництві.

Однією з пропозицій координатора урядово-громадської ініціативи в Разом проти корупції Оксани Величко стало створення електронних кабінетів для будівельних компаній – форми прямої і відкритої взаємодії між Держархбудінспекцією та інвесторами.

Електронні кабінети стануть вирішенням багатьох проблемних питань для всіх учасників містобудівного процесу та нівелюють більшість існуючих маніпулятивних схем. Зокрема, будівельні компанії більше не зможуть ухилитися від допуску інспекторів на об’єкт будівництва для проведення позапланових перевірок під приводом відсутності письмового попередження. Наразі паперові листи-повідомлення від ДАБІ часто забудовники просто не отримують.

Крім того, електронний кабінет міститиме всю документальну інформацію про об’єкт будівництва: з моменту подачі заяви про початок підготовчих робіт до введення в експлуатацію. Це має звести до мінімуму можливість виникнення корупційних ризиків між забудовником та ДАБІ.

У той же час, Голова ДАБІ Олексій Кудрявцев розповів про автоматизацію процесів у сфері будівництва як одного з найбільш дієвих механізмів боротьби з корупцією. Насамперед, про впровадження онлайн-системи надання електронних адміністративних послуг через сайт ДАБІ (як про початок будівництва, так і готовність об’єктів до експлуатації).

Також керівник відомства відзначив ефективність впровадження на сайті Інспекції онлайн-платформи «Прозора ДАБІ», де розміщується інформація про позапланові перевірки об’єктів будівництва. Ще «Прозора ДАБІ» надає можливість відслідковувати видачу/відмову у видачі дозвільних документів на будівництво.

На даний час відбувається перегляд форми акту перевірки, і в цьому напрямку теж є спільне поле для діяльності експертів проекту та ДАБІ. Тож наступна зустріч для погодження дій запланована на 15 листопада.

Наостанок Олексій Кудрявцев наголосив на максимальній відкритості ДАБІ, готовності до співпраці з метою подолання корупції всередині відомства. За його словами, це визначено одним із пріоритетів діяльності Держархбудінспекції сьогодні.

ДАБІ долучається до діяльності правоохоронних органів з протидії нелегальній експлуатації автозаправних станцій та автогазозаправних пунктів

Октябрь 26, 2018

У приміщенні прокуратури Чернівецької області відбулась спільна нарада керівників правоохоронних та контролюючих державних органів регіону. Обговорювали питання протидії нелегальній діяльності автозаправних станцій та автогазозаправних пунктів.

У нараді взяли участь представники Управління ДАБІ у Чернівецькій області. Про заходи, що вживаються, до суб’єктів господарювання, які здійснюють реалізацію нафтопродуктів, та про шляхи боротьби із функціонуванням незаконних АЗС на території регіону розповів начальник територіального підрозділу Денис Гаврилюк. Зокрема, він ознайомив присутніх з новою концепцією поетапного огляду виконання будівельних робіт, що має стати дієвим механізмом реформування системи держархбудконтролю та боротьби з недобросовісними забудовниками.

Крім того, присутнім презентували пілотний проект «Прозора ДАБІ: зміна підходів, орієнтир на відкритість, прозорість» як взірець ефективної онлайн-платформи електронного урядування.

За результатами зустрічі учасники підписали постанову спільної наради щодо подальших заходів з протидії нелегальній діяльності АЗС/АГЗП та незаконній реалізації нафтопродуктів у Чернівецькій області. Крім того, вони прийняли рішення про створення міжвідомчої робочої групи з представників правоохоронних та контролюючих органів.

ДАБІ на Кіровоградщині прийнято в експлуатацію відремонтований дитячий садок

Октябрь 25, 2018

Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Кіровоградській області зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації дитячого садка у с. Лебедине Устинівського району.

Капітальний ремонт приміщення дошкільного навчального закладу «Сонечко» по вул. Центральна, 4 проводився на замовлення Управління капітального будівництва Кіровоградської обласної державної адміністрації. Будівельні роботи на об’єкті виконувала підрядна організація ТОВ «Монтажні системи».

Під час ремонту дитсадка зaмінили стapий дaх, утеплили фaсaд тa гоpище, встановили сучaсні енеpгозбеpігaючі вікнa, оновили внутpішні і зовнішні інженеpні меpежі, виконaли пеpеплaнувaння та оздоблювaльні pоботи. Щоб ствоpити дошкільнятaм комфоpтні умови, для оновленого зaклaду зaкупили нові меблі тa облaднaння. Теpитоpію біля дитячого сaдкa також упоpядкувaли, зокрема, встaновили новий дитячий ігpовий мaйдaнчик.

ДНЗ «Сонечко» відвідувaтимуть 15 дітей. У мaйбутньому за потpеби кількість місць для дошкільнят можнa збільшити – пpостоpе пpиміщення дозволяє це зpобити.

Урочистості з нагоди відкриття дитячого садочку відбулись за участі Голови Кіровоградської ОДА Сергія Кузьменка та начальника Управлінням ДАБІ у Кіровоградській області Світлани Бем.

Нагадаємо, ще донедавна приміщення садочку взагалі не функціонувало.

Строительная амнистия – как узаконить самострой, – “КП” в Украине”

Октябрь 24, 2018

Краткая инструкция о правилах легализации возведенных без разрешения домиков и пристроек на сайте “КП” в Украине”.

Осенью в Украине вступила в силу строительная амнистия. По сути – это легализация возведенных без разрешения дачных и жилых домиков, различных пристроек к ним, а также строений хозяйственного назначения.

Что подлежит амнистии

+ Усадебные жилые дома, садовые, дачные постройки, гаражи, различные хозяйственные строения общей площадью не более 300 квадратных метров, которые были возведены с 5 августа 1992 года по 9 апреля 2015 года. 

+ Сооружения сельхозназначения, построенные до 12 марта 2011 года.

Срок действия

Амнистия бессрочная. Ею могут воспользоваться как строители самоволок, так и лица, получившие их в наследство. 

Куда обращаться

В органы государственного архитектурно-строительного контроля при исполнительных комитетах городского, поселкового либо сельского совета. В Киеве, например, это департамент архстройконтроля при КГГА. 

– В настоящее время в Украине действуют 100 местных органов, наделенных полномочиями решать вопросы строительной амнистии, – говорит Сергей Шевченко.

Заявление о принятии объекта в эксплуатацию пишется в произвольной форме с указанием строений, которые подлежат амнистии. И подается через Центр по оказанию административных услуг вместе с пакетом из 4 документов, а в отдельных случаях – из 5-ти.

Срок принятия решения – 10 дней.

Какие нужны документы

1. Документ о технической инвентаризации. Это технический паспорт, который должен быть в каждом доме. Обращаться нужно в сертифицированный орган технической инвентаризации (бывшие БТИ, которые сейчас являются частными структурами). На место выезжает специалист и вносит в паспорт отметки. В некоторых случаях, например, при вступлении в наследство, целесообразно заказать новый технический паспорт.

2. Документ, подтверждающий право на землю с самовольными застройками. Это свидетельство о праве собственности или выдержка из государственного реестра. 

Но если речь идет о строениях сельхозназначения или объектах технического назначения площадью больше 100 квадратных метров, необходимо составить отчет о проведении технического обследования объекта. Адреса сертифицированных специалистов по техническому обследованию можно найти в интернете.

3. Согласование месторасположения объекта требованиям государственных строительных норм в местном органе градостроения и архитектуры. Заявление на согласование подается пишется отдельно.   

4. Декларация о готовности объекта к эксплуатации. Форма декларации размещена на сайте Государственной архитектурно-строительной инспекции.

Цена вопроса

Отношения с государственными органами у владельца самостроя безоплатные. Пошлина за оформление права собственности платится за услуги нотариуса.

Техническую инвентаризацию и техническое обследование проводят коммерческие структуры. Стоимость инвентаризации в среднем составляет 2000–3000 грн в зависимости от площади и запросов специалиста. Если объект площадью 100 квадратных метров, техническое обследование обойдется в 3000–4000 грн и выше.

Оригінальний текст читайте тут

Перевірки ДАБІ показали, що понад 60% ліцензіатів Запорізької області працюють з порушеннями

Октябрь 24, 2018

Департаментом ДАБІ у Запорізькій області за 9 місяців 2018 року проведено 84 перевірки з додержання суб’єктами господарювання ліцензійних умов провадження господарської діяльності з будівництва об’єктів із середніми та значними наслідками. Серед них – 78 планових та 6 позапланових.

За результатами контрольно-інспекційних заходів 51 ліцензіату видано припис про усунення виявлених порушень, з них 45 усунули порушення протягом встановленого законом терміну. Крім того, рішенням Ліцензійної комісії 23-ом суб’єктам господарювання анульовано дію ліцензії, а 3-ом – відновлено її дію.

У Рівненській області 15-ом будівельним організаціям зупинили та анулювали дію ліцензій

Октябрь 24, 2018

За 9 місяців 2018 року Управлінням ДАБІ у Рівненській області проведено 37 перевірок додержання суб’єктами господарювання ліцензійних умов провадження господарської діяльності з будівництва об’єктів з середніми та значними наслідками. Серед них – 31 планова та 6 позапланових.

За результатами контрольно-інспекційних заходів прийняті рішення про анулювання дії ліцензії 10 суб’єктам господарювання, про її зупинення – 5-ом та про відновлення – 2-ом ліцензіатам. У той же час, 15 суб’єктам господарювання надано термін на усунення порушень, шляхом вручення відповідних приписів.

Об’єднані територіальні громади Волинської області ознайомили з роботою онлайн-платформи ПРОЗОРА ДАБІ

Октябрь 23, 2018

18-19 жовтня в приміщенні Волинського відокремленого підрозділу Центру розвитку місцевого самоврядування пройшов тренінг «Школа стратегічного та просторового планування як інструмент розумного розвитку» для об’єднаних територіальних громад.

У заході взяли участь директор Волинського відокремленого підрозділу Центру розвитку місцевого самоврядування (ВП ЦРМС) Анатолій Пархом’юк, експерт з просторового планування та земельного права Тетяна Скочко, начальник Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області Іван Чуліпа, керівники та відповідальні представники об’єднаних територіальних громад області.

Під час зустрічі учасників ознайомили з основними законодавчими змінами в сфері містобудівної діяльності, вимогами нових ДБН та надали роз’яснення з питань, що найчастіше виникають в процесі підготовки та подання документів дозвільного характеру.

«Зміни, що вже відбулись, та ті, що тривають у містобудівному законодавстві спрямовані на те, щоб забудовник  сприймав систему держархбудконтролю як прозору структуру, відкриту до двостороннього спілкування без зайвих бюрократично-чиновницьких перешкод», – зазначив очільник територіального органу області під час презентації функціоналу онлайн-платформи ПРОЗОРА ДАБІ.

За його словами, цей онлайн-сервіс є новим етапом взаємодії державних контролюючих органів у будівництві та учасників містобудування, насамперед, забудовників.

Учасники заходу також мали можливість проаналізувати відмінності між старими та новими державними будівельними нормами. Останні почали діяти з 1 вересня 2018 року.

Окремим питанням обговорення стали електронні послуги в сфері будівництва. Нині кожен українець, що має земельну ділянку та електронний цифровий підпис (ЄЦП) може зареєструвати документи на початок будівництва через е-сервіс на Урядовому порталі. Не виходячи з дому або офісу, можна почати будувати об’єкти незначного класу наслідків, зокрема, приватний будинок, гараж, невеликий склад або магазин. А ось автоматизована е-послуга взагалі без втручання посадової особи наразі доступна для громадян, що будують на підставі будівельного паспорта.

«Нововведення в сфері містобудування спрямовані на полегшення роботи забудовника, на економію його часу, уникнення потрапляння до рук недобросовісних консультантів. Реформування системи держархбудконтролю дозволить нашій державі зрости у рейтингу інцест-привабливості завдяки виходу на прозорий рівень роботи усіх напрямків діяльності ДАБІ», – зауважив Іван Чуліпа.

По завершенні зустрічі учасники мали змогу у формі діалогу обговорити актуальні питання стосовно функціонування та діяльності ОТГ за напрямком розбудови та інфраструктурного забезпечення територій, а також уточнити питання документального супроводу дозвільно-погоджувальних процесів.

Держархбудінспекція запроваджує законодавчі новації у дозвільній системі

Октябрь 23, 2018

22 жовтня у приміщенні Прокуратури Харківської області відбулася спільна нарада керівників правоохоронних органів регіону та представників контролюючих органів, органів влади та місцевого самоврядування. Обговорювали стан взаємодії правоохоронних органів області щодо питань забезпечення протидії незаконній торгівлі нафтопродуктами.

Заступник директора – начальник відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області Євгенія Іванська проінформувала:

«Ми завжди готові піти на зустріч забудовникам, які мають намір чесно вести бізнес на території регіону. Задля цього Держархбудінспекція постійно запроваджує законодавчі новації, зокрема, у дозвільній системі».

Вона також нагадала присутнім, що на сьогодні вже працює онлайн-платформа ПРОЗОРА ДАБІ. Цей сервіс дозволяє всім забудовникам у режимі реального часу безперешкодно дізнатися про стан розгляду їх дозвільних документів. А в разі здійснення інспекційних заходів у будівництві, можливість впевнитися, що органи держархбудконтролю діють на законних підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У Черкасах учасники містобудівного процесу обговорили актуальні питання сфери будівництва

Октябрь 23, 2018

На нараді в Черкаській обласній державній адміністрації учасники будівельного процесу обговорили актуальні питання містобудівної діяльності. Серед них – оновлений ДБН «Планування і забудова територій», «будівельна амністія», запровадження онлайн-платформи ПРОЗОРА ДАБІ.

У заході під головуванням заступника голови Черкаської ОДА Сергія Овчаренка взяли участь розробник державних будівельних норм, заслужений архітектор України Іван Шпилевський, начальника Управління ДАБІ у Черкаській області Віталій Полтавець, заступник директора Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та ЖКГ – начальник управління містобудування та архітектури ОДА Василь Дмитренко, представники новоутворених органів держархбудконтролю міст Черкаси та Умань, уповноважених органів містобудування та архітектури області, державні реєстратори, експерти (інженери) з технічної інвентаризації.

Присутніх ознайомили з положеннями ДБН «Планування та забудова території». Зокрема, з поняттями «жовта лінія», «блакитна лінія», «зелена лінія», а також зі значеннями необхідної мінімальної площі земельної ділянки для будівництва різних типів об’єктів.

Про основні особливості та новації «будівельної амністії» розповів керівник Управління ДАБІ на Черкащині. Серед них – її безстроковість, збільшення діапазону дат самочинно збудованих об’єктів приватного сектора до 9 квітня 2015 року (у минулі роки був до 12 березня 2011 року), обмеження загальної площі до 300 м².

За спрощеним механізмом також можна легалізувати ще й об’єкти сільськогосподарського призначення незначного класу наслідків (СС1). Але незмінними залишаються вимоги до самобудов, які власник узаконює у порядку «будівельної амністії»: вони мають відповідати цільовому призначенню земельної ділянки, на якій збудовані, та державним будівельним нормам. Штрафні санкції до легалізованих по «амністії» об’єктів не застосовуються.

«Для забудовників, що використовують спрощений порядок, відсутні штрафні санкції. Але варто пам’ятати, що реєстрацію декларації може бути скасовано у разі виявлення органом держархбудконтролю у ній недостовірних даних або за рішенням суду, яке набрало законної сили», – відзначив Віталій Полтавець.

Крім того, підіймалися питання надання місцевим органом містобудування та архітектури інформації щодо відповідності місця розташування об’єкта вимогам ДБН, питання технічного обстеження та практика взаємовідносин суб’єктів містобудування з виконавцями технічного обстеження.

Учасників наради також проінформовали про роботу онлайн-платформи ПРОЗОРА ДАБІ.

«ПРОЗОРА ДАБІ дає можливість замовнику будівництва наживо відслідкувати процес розгляду своїх дозвільних документів органом держархбудконтролю», – зазначив начальник Управління ДАБІ у Черкаській області.

Він також додав про запровадження ще одного онлайн-сервісу «Відкрита система проведення інспекційних заходів у будівництві». Таким чином, Держархбудінспекція відкриває доступ до інформації про позапланові перевірки юридичних осіб по всій країні.

Наостанок учасники наради виявили бажання частіше проводити заходи в такому форматі.

Підписано Меморандум про співробітництво у сфері автоматизації адміністративних процесів у будівництві

Октябрь 19, 2018

19 жовтня Державне агентство з питань електронного урядування України, Державна архітектурно-будівельна інспекція України та міжнародні партнери – Фонд «Євразія» (проект «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS», що фінансується урядом США через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та урядом Великої Британії через UK aid) і благодійна організація «Фонд Східна Європа» підписали Меморандум про співробітництво у сфері автоматизації адміністративних процесів у будівництві. Документ передбачає переведення максимальної кількості послуг у системі держархбудконтролю в електронну форму, що дозволить підвищити рівень прозорості її роботи та знизити ймовірні корупційні ризики.

Зокрема, сторони домовилися про таке:

– модернізацію єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів;

– підтримку офіційного веб-сайту Держархбудінспекції в межах онлайн-платформи «Прозора ДАБІ» (відкрита система розгляду дозвільних документів та здійснення інспекційних заходів);

– створення інструментів онлайн-оплати послуг (щодо видачі сертифікату та ліцензії);

– налагодження електронної взаємодії з е-ресурсами інших державних органів для забезпечення комплексного підходу в наданні послуг;

– інтеграцію створених електронних інструментів з Урядовим порталом kmu.gov.ua.

 «Е-сервіси в системі держархбудконтролю вже продемонстрували свою ефективність як надійні запобіжники будь-яких зловживань та як фактори інвест-привабливості цієї сфери економіки. Підписаний сьогодні Меморандум – це закономірний крок на шляху розвитку системи електронних послуг у сфері будівництва для досягнення максимальної автоматизації та зменшення корупційних ризиків», – відзначив голова Держархбудінспекції Олексій Кудрявцев.

Голова Державного агентства з питань електронного урядування України Олександр Риженко зазначив:

«Державне агентство з питань електронного урядування України та Державна архітектурно-будівельна інспекція (ДАБІ) давно співпрацюють. Зокрема, перша електронна адміністративна послуга, яка надається без участі чиновників, була нами запроваджена саме з ДАБІ. Наразі ми підписуємо Меморандум, який дозволить не тільки вдосконалити процес упровадження е-послуг, а й оновити реєстр ДАБІ, покращити наявні сервіси, а також – забезпечити необхідну електронну взаємодію».

«Упродовж двох років проект USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» надає допомогу своїм партнерам у реформуванні електронного урядування в Україні. Тепер ми стаємо свідками того, як наші зусилля дають конкретні результати. Підписання цього Меморандуму дасть змогу гармонізувати систему надання електронних послуг у сфері будівництва. Ефективне управління, відкритість та прозорість у цій сфері будуть запорукою розвитку економіки та залучення інвестицій», – прокоментував директор проекту TAPAS Петро Матіяшек.

«Ми надзвичайно раді, що разом із партнерами продовжуємо брати участь у забезпеченні розвитку системи е-послуг в Україні. Переважна більшість українців звертається за отриманням адміністративних послуг у сфері будівництва. Тому модернізація наявних та проектування нових адміністративних процесів, які здійснюються Держархбудінспекцією для підвищення рівня прозорості та зменшення ймовірних корупційних ризиків шляхом трансформації таких послуг в електронну форму, є доволі актуальним та амбітним завданням. Фонд Східна Європа зі свого боку забезпечить максимальну технічну та експертну підтримку, щоб зробити процес швидким, ефективним та результативним», – зазначив президент Фонду Східна Європа Віктор Лях.